Aktualności

Ważne terminy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

W związku ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego nastąpiła zmiana przepisów, które w okresie pandemii przedłużały orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Wszystkie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, których termin ważności upłynął 6 sierpnia 2023 r. nie są już przedłużane z urzędu. Osoby, które posiadają takie orzeczenie będą musiały złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

Jeżeli klient otrzymuje świadczenia z Ośrodka Pomocy Społecznej, które uzależnione są od orzeczenia, aby nadal je otrzymywać, powinien złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia.

O wydanie aktualnego orzeczenia będą musiały także wystąpić osoby, których orzeczenia zostały wydłużone w czasie pandemii na podstawie tzw. ustawy covidowej. Orzeczenia będą traciły ważność stopniowo, w trzech terminach, w zależności od tego, kiedy pierwotnie miały utracić swoją ważność.

Do kiedy ważne jest orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności?

  • jeżeli orzeczenie wygasło w okresie od 12 marca 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku – orzeczenie zachowuje ważność do 31 grudnia 2023 roku,
  • jeżeli orzeczenie wygasło w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku – orzeczenie zachowuje ważność do 31 marca 2024 roku,
  • jeżeli orzeczenie wygasło w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 5 sierpnia 2023 roku – orzeczenie zachowuje ważność do 30 września 2024 roku.
Tags:
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie