Aktualności

Zastanawialiście się kim jest przyjaciel i jaki powinien być? Niby proste pytania ale czy łatwo na nie odpowiedzieć. Niby wiemy, że przyjaciel to ktoś, komu można bezgranicznie zaufać i nie musimy się bać, że zdradzi komuś nasz sekret. Jest to także osoba, która zawsze nas wspiera i stara zrozumieć, oraz staje po naszej stronie i broni naszego dobrego imienia. W razie problemów oferuje swoją pomoc i troszczy się o nas. Dba o rozwój przyjaźni, jest zaangażowany w podtrzymywanie więzi. Dobry przyjaciel jest wierny, nie zdradza tajemnic i nie plotkuje na nasz temat. Akceptuje nas całkowicie i jest tolerancyjny. Potrafi szczerze powiedzieć o tym, co mu się w nas nie podoba, abyśmy mogli to zmienić. W przyjaźni jest bezinteresowny, nie czerpie z tego żadnych materialnych korzyści. Idealny przyjaciel jest naszą bratnią duszą. Tyle teoria. A według Was kto to jest przyjaciel? Po czym poznać prawdziwą przyjaźń? Co jest najważniejsze w przyjaźni? Jeżeli chcecie podzielić się swoimi przemyśleniami to napiszcie w komentarzach. Być może bajka znajdująca się pod poniższym linkiem pomoże Wam odpowiedzieć na pytania dotyczące przyjaźni. Miłego słuchania.

https://www.youtube.com/watch?v=oZLbwFdHkOY

przyjaciele

Dziś przygotowaliśmy materiał o asertywności skierowany do rodziców/ opiekunów.

Jak nauczyć swoją pociechę bycia asertywnym.

asertywnosc

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich emocji. To nie tylko odmawianie w sposób stanowczy. To także świadomość swoich wad i zalet. To umiejętność wyrażania opinii, krytyki, czy potrzeb w taki sposób, by nie być agresywnym. By nie krzywdzić uczuć innych. Osoba asertywna potrafi kontrolować swoje emocje. Traktuje innych tak, jak sama chciałaby być traktowana. Jest stanowcza i potrafi powiedzieć ''nie'' nawet pod presją innych. Nie ulega łatwo manipulacjom, zna swoją wartość.

Jak nauczyć dziecko asertywności?

 • Naucz dziecko, by w każdej sytuacji, w której nie czuje się komfortowo mówiło stanowcze NIE.
 • Pamiętaj, że ma prawo wyboru, daj mu to poczuć. Zacznij od prostych czynności – pozwól mu wybrać ulubiony owoc, warzywo, niech samo decyduje, co zje na śniadanie. W ten sposób nauczysz swoje dziecko decyzyjności.
 • Uświadamiaj swoją pociechę, że może się z tobą nie zgadzać i to nie wpłynie na relacje między wami.
 • Szanuj jego odmienne zdanie. Pozwól mu mówić otwarcie o jego emocjach i uczuciach. Zawsze znajduj na to czas.
 • Buduj w dziecku poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. To ono pozwoli mu na zyskanie pewności siebie. Przytulaj, głaszcz, komplementuj już od pierwszych chwil życia.
 • Wyznaczając zasady panujące w domu nie wykorzystuj swoje autorytetu, gdy nie ma on uzasadniania. Nie odpowiadaj na pytania dziecka: ''no bo tak''. Staraj się mu wytłumaczyć, jakie korzyści uzyska z przestrzegania reguł, czy zrobienia czegoś o co go prosisz.
 • Zachęcaj do prowadzenia dyskusji. Nie odmawiaj od razy, tylko dlatego, że nie jesteś przekonany do pomysłu swojego dziecka. Niech postara się cię przekonać, poda argumenty, daj mu szansę.
 • Dziecko musi zrozumieć swoje emocje, ale też emocje innych w jego otoczeniu. Nie bój się ich nazywać. Naucz dziecko, czym jest gniew, radość, strach, złość. Ćwiczcie sposoby och wyrażania.
 • Ucz wyznaczania granic cielesnych. Dziecko powinno wiedzieć, że nie musi dawać buziaka cioci czy babci. Nigdy nie zmuszaj go do tego. Łaskotki od wujka? Jeśli maluch ich nie lubi, to nie musi się na nie zgadzać. Edukuj. Dziecko powinno wiedzieć, że nikt nie ma prawa naruszać jego granic. Całowanie w usta? To bardzo intymna czynność zarezerwowana tylko dla najbliższych. Naucz go w takich sytuacjach mówić stanowcze NIE – bez poczucia winy.
 • Zacznij od siebie. Pamiętaj, że dziecko uczy się przez modelowanie, a rodzic jest dla niego największym wzorem, który będzie naśladować. Zrób rachunek sumienia – czy ty jesteś asertywny? Czy potrafisz wyrażać swoje emocje bez ranienia innych? Asertywny rodzic to asertywne dziecko. Gdy ty masz problem z byciem asertywnym – zmień to! Idź na kurs, przeczytaj polecany przez psychologów poradnik, porozmawiaj z kimś, kto może ci pomóc trenować asertywność u siebie i dopiero wtedy zabierz się za jej naukę u swojego dziecka.

Granie w gry planszowe to świetna rozrywka ale stworzenie własnej gry planszowej może być równie dobrym sposobem spędzenia wolnego czasu. Czy i Wy jesteście gotowi podjąć takie wyzwanie? Jeżeli tak to do dzieła!!!

Na początek oczywiście trzeba znaleźć dobry temat, czyli o czym będzie gra. Pomysł można zaczerpnąć z ostatnio przeczytanej książki, obejrzanego filmu, spaceru a można wysilić wyobraźnię.

Gry planszowe mogą być przeróżne. Ich zasady, wygląd i to z czego są wykonane zależy od Was.

Z pomocą przychodzi nam jak zwykle niezawodny karton, który po wyklejeniu białymi kartkami będzie idealnym materiałem na planszę. Warto też zrobić odpowiednie wcięcia na kartonie, żeby dało się złożyć planszę na pół albo na cztery. Kostkę można wziąć z innej gry, pionki podobnie albo wykonać samemu np. z korków po napojach, wykałaczek i plasteliny. Karty do gry wystarczy zrobić z pociętych białych kartek. Możecie też planszę wykonać z posklejanych białych kartek. Jeżeli jesteście zainteresowani jak w prosty sposób wykonać grę to kliknijcie w podany w link. Dobrej zabawy!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=dxWlrNCS2Fw

Czekolada jest najbardziej lubianym rodzajem słodyczy na świecie. Głównym jej składnikiem jest kakao. Zastanawialiście się kiedyś gdzie rośnie i jak wygląda ta roślina?

Drzewo kakaowca pochodzi z Ameryki Centralnej i Doliny Amazonki, jednak obecnie uprawia się je w strefie okołorównikowej aż na 5 kontynentach!

Theobroma cacao, czyli drzewo kakaowe, jest dość wymagające. Lubi ciepło, wilgoć, żyzną glebę, trochę deszczu i trochę kwasową ziemię, natomiast nie przepada za słońcem i woli rosnąć sobie
w cieniu. Dojrzałe owoce drzewa kakaowego są zbierane ręczne. Następnie muszą być poddane fermentacji, suszeniu, sortowaniu, prażeniu, oddzieleniu od skorupek, miażdżeniu i mieszaniu. Długa droga. Ale tak powstaje główny składnik czekolady. Bez dobrego kakao nasz najlepszy przysmak nie powstanie.

 

Owoc kakaowca

owoc kakaowca

 

Nasiona kakaowca

nasiona kakowca

 

Mając już kakao- podstawę naszego deseru, musimy przygotować masło, mleko,  mleko w proszku, cukier i do dzieła.

Przykładowy przepis:

 • 100 g masła (nie margaryny!),
 • szklanka mleka,
 • 2/3 szklanki cukru (może być mniej),
 • 3-4 łyżki ciemnego kakao,
 • 200 g mleka w proszku,
 • opcjonalnie: bakalie, rodzynki.


Do gotującego się mleka dodamy masło, kakao, cukier i mieszając składniki poczekamy aż się rozpuszczą. Przelewamy masę do miski, dosypujemy mleko w proszku, miksujemy. Płynną czekoladę wlewamy na blaszkę i wkładamy do lodówki. I czekamy…. i czekamy….. i czekamy. Jak zastygnie – zajadamy. Nie ma to jak własnoręcznie zrobiona czekolada.

czekolada

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

01 marzec 2021
31 grudzień 2020
03 listopad 2020

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

06 kwiecień 2021
02 luty 2021
28 styczeń 2021
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie