Aktualności

Umysł seniora to magazyn pełen doświadczeń i informacji. Regularne ćwiczenie pamięci pozytywnie wpływa na koncentrację, spostrzegawczość, słownictwo oraz sposób wypowiadania się i przekazywania wiedzy.

Trening pamięci pozwala nam łatwiej przyswajać wiadomości. Zapamiętywanie to wyuczona umiejętność, która może być trenowana i rozwijana, ale nieutrwalana szybko słabnie.

Nasi seniorzy dbając o swoją pamięć, chętnie biorą udział w treningach które odbywają cię w każdy poniedziałek.

Ćwiczą, rozwiązują krzyżówki, rebusy, przerysowują figury, wykreślają słowa w pionie i poziomie, uzupełniają braki w przysłowiach. Zadania miały różny poziom trudności, niektóre były łatwiejsze, inne wymagały większego wysiłku.

W ramach warsztatów arteterapeutycznych w klubie, seniorzy tworząc różnego rodzaju prace wyrabiają swoją zręczność, precyzję, ćwiczą również wytrwałość i precyzję. Poprzez arteterapię seniorzy mogą rozwijać swoją osobowość, wyobraźnię a przede wszystkim te zajęcia to relaks, przyjemność i odpoczynek.

Dzięki ich pracy i zaangażowaniu powstały choinki, aniołki, stroiki, ozdoby i dekoracje bożonarodzeniowe na zbliżające się święta.

W dniu 4 grudnia w „Klubie Seniora+” odbyło się ciekawe i pouczające spotkanie. Naszym gościem był mł. kpt. Piotr Częstochowski, funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

Tematem spotkania było omówienie zagrożeń związanych z sezonem grzewczym oraz prawidłowym zachowaniem się w obliczu zagrożenia czadem.

Na prezentacji i w formie słownej zostały przedstawione objawy zatrucia tlenkiem węgla oraz sposoby reagowania w przypadku zagrożenia.

Funkcjonariusz podkreślił również konieczność stosowania działań prewencyjnych w postaci montażu „czujek gazu” których zadaniem jest uchronić nas przed niebezpiecznym gazem.

Zaprezentował również przyniesiony przez siebie czujnik, wyjaśnił w jaki sposób działa i gdzie można zamontować takie urządzenie.

Tags:

Nyskich seniorów odwiedziła psycholog - Karolina Mogielska. Podczas niezwykle ciekawego wykładu i ćwiczeń, które poprowadziła, można było wyróżnić dwie wyróżniające się kwestie: stresu i komunikacji.

Objawami stresu są pocenie się, kołatanie serca, czy nawet panika. W takich sytuacjach dobrze jest sobie uświadomić, że stres ma jakąś przyczynę i generalnie można go racjonalnie wytłumaczyć, co obniża jego natężenie. Stres jest uczuciem przemijającym, ale czas jego trwania odczuwany jest subiektywnie. W podobnej sytuacji dla jednej osoby będzie to chwila, dla innej jakby wieczność. Stres chroniczny, przewlekły, może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

W dalszej części w formie zabawy rozmawiano o komunikacji. Pani Karolina zaczęła od narysowania na tablicy dwóch hipków i cyfry pomiędzy nimi. Jeden z nich, patrząc na tę cyfrę widział szóstkę, drugi natomiast, widział dziewiątkę. Każdy z nich patrzył na tę samą cyfrę i każdy widział ją inaczej. Który miał rację? I jak miał przekonać tego drugiego? Otóż rację miał każdy z nich. Patrząc na obiektywną rzeczywistość zapominamy, że patrzymy subiektywnym spojrzeniem. Nie tracąc poczucia, że to na co patrzymy jest prawdą, próbujemy przekonać innych do tego co widzimy. Każdy ma prawo do tego, by widzieć świat swoimi oczami, mieć swoją rację. Warto o tym pamiętać.

Ostatnim etapem zajęć było ćwiczenie z rysowaniem własnych skojarzeń do wybranych słów lub zagadnień. Okazuje się, że na wiele słów mamy bardzo podobne skojarzenia. Słysząc słowo „miłość” zdecydowana większość rysowała serce. Słysząc „radość”, seniorzy rysowali uśmiechy. Ale były hasła mniej powszechne, takie, w których trzeba było się odwołać do własnych uczuć i doświadczeń. Tutaj interpretacje były bardzo rozbieżne.

Tags:

Seniorów odwiedził Przemysław Pawlik, nyski podróżnik i fotograf. Podzielił się swoimi doświadczeniami z podróży do Australii. Pokazał piękne fotografie oraz opowiadał bardzo ciekawie o tym co widział. Powiedział o roślinności, oraz o zwierzętach, których nie można spotkać na żadnym innym kontynencie. Dużo mówił o ludziach. Zarówno o tej rdzennej ludności, aborygenach, jak i o tamtejszych farmerach, o ich zwyczajach i kulturze.

Tags:
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie