Aktualności

Apel „Nasza pomoc może uratować ludzkie życie”

Każdy z nas odczuwa skutki nadchodzącej jesienno-zimowej aury. Spadek temperatur oraz coraz krótsze dni najbardziej dotkliwe są jednak dla osób bezdomnych, samotnych i niezaradnych życiowo. Dlatego też zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli – interesujmy się losem takich osób i zadbajmy o to, aby nie stały się ofiarami zimowego wychłodzenia. Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że nasza pomoc może uratować ludzkie życie!

Widząc na ulicy osoby np. ubrane niestosownie do pory roku, siedzące lub leżące na ławkach w parkach, czy na przystankach autobusowych, poinformujmy niezwłocznie o każdej takiej sytuacji właściwe służby. Zgłoszenia przyjmują:

  • Straż Miejska pod ogólnopolskim numerem tel. 986,  
  • Policja pod numerem tel. 997.

Całodobowo działa też alarmowy numer 112.

Niezwykle ważne w tym czasie jest również stałe monitorowanie środowisk i miejsc, nie nadających się do zamieszkania, przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek. Istotna jest również właściwa koordynacja działań pozwalająca reagować wszystkim, którym los osób najbardziej potrzebujących naszej pomocy nie jest obojętny.

Stąd też apeluję do pracowników socjalnych, straży miejskiej i policji, by docierać z informacją i pomocą do wszystkich samotnych, schorowanych i z różnych przyczyn pozbawionych dachu nad głową osób, które w okresie zimy potrzebują szczególnego wsparcia.

Szczególnie istotną rolę w koordynacji działań, zabezpieczających ludzi bezdomnych przed negatywnymi skutkami zimy, pełnią Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego. Są one zobowiązane do wskazywania miejsc w stosownych palcówkach tj. ogrzewalniach, noclegowniach i schroniskach. W Centrach tych działają również bezpłatne infolinie, dzięki którym osoby zainteresowane mogą uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni, punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej, opiekuńczej i medycznej na terenie całego województwa. 

 

Elżbieta Rafalska

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

 

Infolinie - Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego

Tags:

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

01 marzec 2021
31 grudzień 2020
03 listopad 2020

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

29 kwiecień 2021
20 kwiecień 2021
06 kwiecień 2021
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie