Aktualności

Sylwester

Sylwester nie jest zwyczajną nocą, więc musimy spędzić ją inaczej. Jest to czas, który powinniśmy przeżyć wyjątkowo. Z racji stanu pandemii w tym roku musimy jednak ograniczyć się do ścisłego grona rodzinnego. Możemy wspólnie z rodziną spędzić go grając w ciekawe gry, oglądając filmy czy nawet urządzić sobie domowy bal. Istnieje wiele polskich obyczajów związanych
z obchodzeniem Sylwestra. O niektórych pamięć już prawie zaginęła.

Wśród najpopularniejszych z nich wymienić warto:

- spisanie na kartce swych problemów, a następnie spalenie, co ma przynieść uwolnienie się od dotychczasowych kłopotów;

- zadbanie o staranny ubiór ma przynieść powodzenie w nowym roku;

- unikanie sprzątanie w ostatni dzień roku w celu zapobiegnięcia wykurzenia z domu szczęścia;

- skupienie się na pierwszym imieniu jakie usłyszymy po północy, gdyż może się okazać imieniem naszego wybranka;

- wróżenie z gwiazd- ilość gwiazd na niebie symbolizuje pomyślny rok- im więcej, tym lepiej;

- zaopatrzenie lodówki w jedzenie, a portfela w pieniądze- zgodnie z zasadą „jaki Sylwester, taki cały rok”;

- nakręcenie zegara i otworzenie okien i drzwi po wybiciu północy. W ten sposób godnie witamy nowy rok, a żegnamy stary, a z nim wypuszczamy z domu wszelkie kłopoty i nieszczęścia.

Oczywiście sposób obchodzenia tej nocy jest uzależniony od kultury i Religi danej społeczności. W Wietnamie tuż po wybiciu północy najstarsza kobieta w domu odpala petardy. Następnie wszyscy udają się spać, aby wstać przed świtem i przywitać wschód słońca nowego roku.

1

W Meksyku kultywuje się włączenie telewizora przed godz. 24:00 i odsłuchanie bijących w niej dwunastu dzwonów, oznajmiających nadejście nowego roku. Przy każdym uderzeniu dzwonu Meksykanie składają sobie życzenia zajadając przy tym winogrona. W krajach skandynawskich sylwestra obchodzi się kameralnie w gronie najbliższych, przy dobrym jedzeniu.

2

 W wielu krajach przyjęła się tradycja witania nowego roku na ulicach. We Francji odbywa się na Polach Elizejskich w Stanach Zjednoczonych na Time Square, a w Brazylii na plaży w Rio de Janeiro.

3

Warto pamiętać o tradycjach sylwestrowych, bo są niezwykle interesujące i świadczą o bogactwie obyczajowości społeczeństwa. Bez względu na to jak spędzamy tę jedyna noc w roku możemy przecież wpleść w nią choć jeden ze starych przesądów, lub zapoczątkować całkiem nowy
z innego kraju czy też własnej wyobraźni.

4

Korzystając z okazji pragniemy złożyć Wam Życzenia Noworoczne, aby ten rok był lepszy niż poprzedni, abyśmy mogli jak najszybciej spotkać się razem w pełnym zdrowiu ciesząc się swoją obecnością.

5

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

31 grudzień 2020
03 listopad 2020
20 październik 2020

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie