Aktualności

Ciekawe miejsca na świecie – Chiny

Dzisiaj, szukając ciekawych miejsc na świecie wybierzemy się o Chin. Jest to kraj równie rozległy, co stary, mający niezwykle bogatą historię, a od niedawna również bardzo nowoczesny. W państwie tym mieszka ponad 1/5 ludności świata. Nie jest łatwo w kilku zdaniach opisać ten jakże różnorodny kraj. Na jego terytorium znajdziemy przepiękne górskie krajobrazy, surowość pustyni i zielone doliny.

Na każdym kroku spotykamy wspaniałe zabytki świadczące o bogatej historii kraju. Stolicą Państwa jest Pekin a tam jedyne w swoim rodzaju Zakazane Miasto- dawny pałac cesarski. Przez ponad 500 lat dostępny jedynie dla wąskiej grupy Chińczyków, wzbudzał podziw, strach i respekt każdego, kto z okolicznych wzgórz spoglądał na imponujący kompleks budowli. O tym, co kryło się za murami Zakazanego Miasta, nie wiedział prawie nikt.

Następnym znanym zabytkiem – widocznym z kosmosu- jest Mur Chiński. Wielki Mur Chiński jest jednym z największych i najsłynniejszych zabytków - każdego roku odwiedza go około 14 mln turystów. To także jedna z najsolidniejszych konstrukcji na ziemi - cegły sklejono m.in. za pomocą mąki ryżowej wymieszanej z wodą.

Zabytków jest tak dużo, że podam tylko kilka. Może aby zaspokoić swoją ciekawość sami poszukacie ciekawostek o nich: Armia Terakotowa, klasztor Shaolin, buddyjska świątynia w Tybecie.

A wiecie że w Chinach istnieje jedyny na świecie rezerwat pandy wielkiej? Obszar 924,000 hektarów obejmuje 7 rezerwatów naturalnych oraz 9 parków krajobrazowych w górach Qionglai i Jiajin. Żyje tam 30 procent światowej populacji pand wielkich, które są jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie (przetrwało ok. 1000 do 2000 osobników).

A na zakończenie kilka ciekawostek o Chinach.                                                                

Chiny są 4 pod względem wielkości krajem na świecie.

U wybrzeży Chin znajduje się około 5000 wysp.

Papier toaletowy wynaleziono w Chinach pod koniec XIV wieku.

Ciasteczka z wróżbą nie są wcale tradycyjnym chińskim zwyczajem.

Popularną rozrywką w Chinach jest walka świerszczy.

W chinach wynaleziono proch oraz fajerwerki.

ciekawe miejsca

ciekawe miejsca 2

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

01 marzec 2021
31 grudzień 2020
03 listopad 2020

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

29 kwiecień 2021
20 kwiecień 2021
06 kwiecień 2021
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie