Aktualności

Mały Książę

Dziś chcielibyśmy Wam polecić książkę „Mały Książę”. Jest to pozycja należąca do kanonu lektur szkolnych, ale nawet gdyby taką nie była, jest naprawdę warta przeczytania.

Mały Książę to książka wyjątkowa ze względu na bogactwo treści. Zwykło się ją określać jako baśń filozoficzną: zawiera wiele sentencji na temat miłości, przyjaźni (na której się tutaj skupimy), wrażliwości, odpowiedzialności. Pisarz pokazał różnicę między sposobem odbierania świata przez dzieci i dorosłych. Ukazał niepowtarzalną dziecięcą wrażliwość, niewinność, czystość uczuć, umiejętność rozumienia rzeczy trudnych, która paradoksalnie zanika u dorosłych.

Szukanie przyjaźni to jeden z głównych motywów wypraw bohatera "Małego Księcia". Poznawał poszczególne planety  i poszukiwał na nich przyjaciół. Z dorosłymi jednak zaprzyjaźnić się nie mógł. Ich problemy były mu zupełnie obce. Zarówno Bankier jak i Pijak czy Geografnie umieli, czy nie potrafili zrozumieć Małego Księcia. Byli zajęci bowiem własnymi problemami i sprawami. Brakowało im cierpliwości oraz czasu na wysłuchanie chłopca. Może zapomnieli, iż aby pozyskać przyjaciół ,,trzeba być bardzo cierpliwym" A niestety "ludzie nie mają czasu, aby cokolwiek poznawać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół." Te niezwykle trafne spostrzeżenia lisa doskonale opisują rzeczywistość. Dopiero na planecie Ziemia mały bohater pojął, iż istotą każdej przyjaźni jest "oswojenie się", tj. zbudowanie przez dwie strony więzów świadczących o wyjątkowości osób w przyjaźni, wzajemnej akceptacji i zrozumieniu. Nawet w przypadku rozstania przyjaciele nigdy nie zapominają o sobie.

Zachęcamy zarówno młodszych jak i starszych do lektury lub bajki o tym samym tytule.

Mały Książe

Szukaj

Najnowsze wpisy - NABÓR

01 marzec 2021
31 grudzień 2020
03 listopad 2020

Najnowsze wpisy - zamówienia publiczne

29 kwiecień 2021
20 kwiecień 2021
06 kwiecień 2021
© 2018 Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie